Repere istorice

Istorie Ianuarie 12, 2013

Biserica din Cătămărăști Deal este prima biserică de mir din țară închinată Sfântului Voievod Ștefan cel Mare.

·        8 august 1993, PS. Calinic Botoșăneanul a sfințit locul de biserică. În același an au început săpăturile pentru temelie de către enoriași. Un ajutor considerabil l-au oferit și membrii Corpului militar 1130 al Școlii de șoferi din Botoșani care au zidit biserica până la acoperiș. Acoperișul s-a făcut de către credincioși.

·        În luna martie 2004, pr. Ștefan Holban a ieșit la pensie.

·        În 24 aprilie 2004 – duminica Floriilor, a fost instalat noul preot paroh Emanoil Vasile Crețu.

·        Din 2004 s-au efectuat următoarele lucrări: zidirea turnului mic din fața bisericii, tencuieli interioare și exterioare, pictură murală în tehnica frescă de către pictorul botoșănean Ioan Huțanu, dotare cu mobilier din stejar sculptat , pardoseală din marmură, încălzire pentru iarnă cu centrală pe gaz, candelabre, iluminare exterioară a bisericii, gard împrejmuitor din fier forjat și piatră, construire complex parohial ce cuprinde trapeză, bibliotecă, casă parohială, casă mortuară și anexe.